Koniec slobody internetu?

Aj takto to mnohý nazývajú, keďže Európska únia nadviazala na svoje minuloročné sľuby a jej parlament odsúhlasil  článok 13, ktorý sľubuje vyriešenie autorských práv a podstatne vyššiu zodpovednosť za zdieľaný obsah.

zloděj

Na čo to vlastne je?
To sa pýtajú mnohý ľudia, ktorí svetom internetu až tak nežijú a nevedia, o čo sa od roku 2016 únia snažila. Jej cieľom bolo pretvoriť autorský zákon na internete a oklieštiť tých, ktorí si neprávom prisvojujú virtuálny obsah. Nie je tajomstvom, že krajiny po celom svete majú rôzne nariadenia týkajúce sa virtuálneho zdieľania. Dá sa však povedať, že európske krajiny boli od takejto reality vzdialené. Teraz sa radujú veľký producenti a vlastníci internetových stránok, alebo iných autorských diel. Ich zdieľanie nebude možné.

Sociálne siete
To je to, čo mnohých frustruje najviac. Na rozdiel od stránok ako Wikipedia, ktorá protestovala proti zavedeniu okliešťujúcich doplnkov, sociálne siete ako Facebook, Instagram alebo Youtube budú nútené ešte viac ako doteraz cenzurovať neželaný obsah. Ako? Nasadením filtrov alebo umelej inteligencie, ktorá bude monitorovať a pozorovať vašu činnosť na internete. Pochopiteľne sú z toho najviac otrasení ľudia, ktorí si na sociálnych sieťach privyrábajú komentovaním rôzneho obsahu. Tí nebudú mať v budúcnosti inú možnosť, ako sa svojej činnosti prestať venovať.

btexit

Ešte sa dá ujsť?
Mnohí ľudia sú zhrození z nariadenia, ktoré nadobudne svoju funkčnosť za pár rokov. Je tu však možnosť, že sa vyhneme takémuto katastrofickému scenáru. Protestovanie nie len webových stránok, ale aj samotných ľudí prináša ovocie, čo by mohlo platiť aj v tomto prípade. Treba samozrejme vyčkať, ako sa zachovajú ostatné štáty a samotný Brusel. Niektorí politici si myslia, že tu cenzúra napriek tomu nebude platiť. Je však otázne, nakoľko bude môcť nie len obyčajný človek, ale aj veľké firmy ako Google zdieľať obsah z iných internetových stránok.