- Melancholická keď ste na dne?
Asi budete súhlasiť, že keď na tom nie ste práve najlepšie, je celkom prirodzené, že si zapnete muziku, ktorá podobne vystihuje vaše rozpoloženie. Možno tak ako to poznáme z hollywoodskych filmov, zabalíte sa do deky, vytiahnete zmrzlinu alebo šľahačku v tube a zapnete zvuky ktoré vás nie príliš povzbudia, skôr naopak môžete mať chuť zo všetkým skončiť. No, skúste pre zmenu vyskúšať opak! Zmeňte, smutné počúvanie na niečo, čo vás pozdvihne. Samozrejme iba v prípade, že sa nechcete donekonečna utápať v žiali a depresii. Veselé tóny vedia z našou náladou spraviť divy. Aj keď to možno zo začiatku nebude úplne jednoduché, no výsledky určite stoja za to.
- Agresívna na vyburcovanie?
Viaceré štúdie dokazujú, že násilné a tvrdé tóny môžu zapríčiniť, že je jedinec podráždený, rozladený a nevyrovnaný. Počúvanie agresívnych skladieb, teda môže zvyšovať agresivitu a teda môže mať aj negatívny dopad na vzťahy s inými, prístup k práci, či pohľad na život. Na internete tiež koluje príbeh, kde sa uvádza, že po vypočutí jednej konkrétnej skladbe, zaznamenali najviac samovrážd. Aj keď to nemusí byť zaručene pravda, jednoznačne to stojí na zamyslenie. Nič menej, agresívne zvuky môžu mať dopad na naše rozpoloženie. Určite, ale nejde o príležitostné počúvanie, a nakoniec, tak ako pri mnohých iných veciach platí známa pravda: „všetkého veľa škodí.“
- Hudba lieči
Pustili by ste si dobrovoľne zvuky zbíjačky, pulzujúceho mesta alebo bagra demolujúceho budovu? Nie? Prečo? Tieto zvuky sú pre ľudí neprirodzené a pôsobia priam ničivo, tak aký je samotný efekt mnohých týchto nástrojov. Zrejme bude na každého človeka pôsobiť príjemnejšie započúvať sa do spevu vtákov, šumenie lístia, alebo zvuk mora. Zaujímavosťou je, že takmer každá kultúra má aj svoj typ hudby je, je to pravdepodobne preto, že má dobrý vplyv na zdravie a blaho človeka. Niektorí terapeuti dokonca púšťajú svojim pacientom upokojujúcu hudbu, pretože takéto vibrácie rozťahujú a uvoľňujú tkanivá v tele, čo má za následok zmierňovanie bolesti a teda aj rýchlejšie zotavenie.
Teda predtým ako si nabudúce zapnete svoj obľúbený zvukový prijímač, zamyslite sa ako sa práve cítite a ako sa chcete cítiť.